вторник, 20 декабря 2011 г.

конспект уроку української мови
Тема: Якісні, відносні та присвійні прикметники. Ступені порівняння якісних прикметників
Мета: познайомити з розрядами прикметників за значенням – якісними, відносними, присвійними, з формами якісних прикметників; формувати вміння розрізняти розряди якісні, відносні, присвійні прикметники та форми якісних прикметників;
Розвивати логічне мислення, усне і писемне мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Підручник: Українська мова 6 клас / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освiта, 2006. – С. 90 -95.
Дидактичний матеріал: картки із завданням, алгоритм для визначення розряду прикметників, картка зі ступенями порівняння
Основні методи і прийоми: робота з підручником, бесіда, пояснення вчителя, самостійна робота, метод роботи з алгоритмом, метод "мікрофон".

Структурно-композиційна схема уроку


І. Організація класу на роботу
· створення психологічного настрою;
· перевірка готовності учнів до уроку;
· створення емоційної атмосфери уроку

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку, мотивація навчальної діяльності · бесіда

ІІІ. Повторення основних понять про прикметник · слово вчителя

ІV. Робота із збагачення словникового запасу учнів · вправа на переклад

V. Визначення домашнього завдання, підсумок уроку
1. Отже, з якими розрядами прикметників ви познайомились?
2. Що означає кожен із них?
3. Який розряд прикметників має повну та коротку форму?
4. Який розряд прикметників має ступені порівняння?
5. Які є ступені порівняння? Як утворюються?


ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда:
- Яка частина мови називається прикметником?
- За чим змінюється прикметник?
- Яка роль прикметників?
А тепер практично перевіримо, як ви вмієте знаходити прикметники. Перед вами картки. (Додаток 1) З поданих слів вам треба вибрати прикметники та обвести їх у кружечок.
Осінь, жовтий, ввечері, осінній, Оленчине, я,жіночий, місто, вчителева, ходити, легкий, солодкий, прикрашати, шкільний, півників, чотири, український, біля, сестрина, і, великий.
Перевірка. Поміняйтеся з сусідом картками. Які є помилки?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
А тепер давайте знайдемо у диктанті слова, які пов’язані з осінню. (Жовтий, осінній).
Умовно поділимо зошит на 3 частини і записали ці слова у 2 частини.
                  Ж о в т и й                                        о с і н н і й (записати)
- На яке питання відповідає слово жовтий? (Який?).
- Що може бути жовтим? (Папір, лист…)
- Що означає слово «жовтий»? (Колір).
Колір може бути Жовтий, а може бути Жовтіший.
Тож ознака кольору може бути в більшій чи меншій мірі.
Зелений - Зеленіший
- Який цей предмет за розміром? (Маленький).
- А цей по відношенню до першого? (Більший?).
- Ознака за розміром теж може бути в більшій чи меншій мірі.
Прикметники, ознака яких може бути в більшій чи меншій мірі називаються якісними.
На яке питання відповідає слово «осінній»? (Який?).
- Що може бути осіннім? (Сад, дощ, день).
- Що таке осінь? (пора року)
Тобто слово «осінній» має відношення до пори року.
- Це листочок з якого дерева? ( З клену).
- А листочок який тоді? (Кленовий).
Тобто клен – це порода дерева. Слово «Кленовий» має відношення до породи дерев
Прикметники, які означають відношення до якогось предмету називаються відносними.
Уявіть ситуацію, Оленка посадила дерево у садочку. А чиє ж тоді буде дерево? (Оленчине).
- А чи зустрічається це слово в наших картках? Запишемо його в 3 частинку. Підніміть руку ті, хто вже сам або з батьками посадив дерево. Молодці! Я сподіваюсь, що кожний з вас за своє життя посадить і не одне деревце. Для чого, до речі, нам потрібні дерева?
- На яке питання відповідає слово «Оленчине»? (Чиє?).
- А що може бути Оленчиним? (Взуття, пальто, дерево).
Що означає прикметник «Оленчине»? Що якийсь предмет є власністю Оленки, тобто він їй приналежить.
Прикметники, які означають приналежність особі або тварині називаються присвійними.

Розкажіть мені, які бувають прикметники? Що означають якісні прикметники? Відносні? Присвійні?
Простіше запам’ятати так: присвійні відповідають на питання чий?, якісні можуть бути більшої чи меншої міри. Всі інші – відносні

ІV. Закріплення матеріалу.
Запис у зошит
Робота в парах з алгоритмом. (Додаток 2).
- Зараз попрацюємо в парах за алгоритмом і визначимо розряди запропонованих прикметників із карток: ж і н о ч и й , в ч и т е л е в а ,
л е г к и й.
перевірка.
Також ми маємо сказати про те, які форми мають якісні прикметники. (напис на дошці)
                                          Форми якісних прикметників

                                  Повна                                          Коротка

                              зелений                                              зелен
                               ясний                                                ясен
                              повний                                              повен
Тобто відрізняються вони тим, що повна форма має закінчення, а коротка – ні.
Також, згадуючи якісні прикметники, не можу не згадати про їх ступені порівняння.
Таблиця на парті. (Додаток 3)
Підр стор. 94 (Додаток 4) правило. Є слова, які творяться не за правилами. Це виключення. Їх треба запам’ятати.
Впр. 267. Перекласти

VІ. Підсумок.
Бесіда:
1. Отже, з якими розрядами прикметників ви познайомились?
2. Що означає кожен із них?
3. Який розряд прикметників має повну та коротку форму?
4. Який розряд прикметників має ступені порівняння?
5. Які є ступені порівняння? Як утворюються?

VІІ. Домашнє завдання.
Вивчити правила, впр.

Гра « Я – тобі, ти – мені» методом мікрофону.
- Я впевнена, що всі ви полюбляєте грати. Отже, ми пограємо в гру « Я – тобі, ти – мені» методом мікрофону. Я починаю гру: пропоную прикметник, треба визначити його розряд. Якщо учень визначає розряд правильно, то дається змога йому запропонувати своє слово для гри.
Слова для гри: гострий, дерев’яний,заяча…


Додатки:

Додаток А:
Оформлення дошки:
 
Друге грудня
Класна робота

                           Якісні                                  Відносні                         Присвійні
                         Жовтий                                Осінній                           Оленчин

                                           Повна                                            Коротка

                                        зелений                                              зелен
                                          ясний                                               ясен
                                          повний                                            повен 

Додаток Б:

Комментариев нет:

Отправить комментарий