среда, 21 декабря 2011 г.

САМОАНАЛІЗ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ


САМОАНАЛІЗ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
проведеного студенткою групи УА-5
Сенчіловою Катериною Дмитрівною
у 6-Б класі, 02.12.11
Мета: познайомити з розрядами прикметників за значенням – якісними, відносними, присвійними, з формами якісних прикметників; формувати вміння розрізняти розряди якісні, відносні, присвійні прикметники та форми якісних прикметників;
Розвивати логічне мислення, усне і писемне мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: картки із завданням,  алгоритм для визначення розряду прикметників, картка зі ступенями порівняння
Підручник: Українська мова 6 клас / Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освiта, 2006. – С. 90 -95.
Основні методи і прийоми: робота з підручником, бесіда, пояснення вчителя, самостійна робота, метод роботи з алгоритмом, метод "мікрофон".


Загальна оцінка проведеного уроку, раціональність розподілу часу на окремі види роботи.
Вважаю, що урок було проведено на належному науковому рівні. При плануванні та проведенні уроку я дотримувалася загально дидактичних вимог. Тип та структура уроку відповідають його цілям та завданням. Змiст уроку було визначено вiдповiдно до вимог шкiльної програми з урахуванням пiдготовки учнiв. Час було розподілено раціонально.

Раціональність, доцільність, ефективність методів, прийомів, дидактичного матеріалу  та форми організації діяльності учнів.
Обрані шляхи досягнення мети (бесіда, робота з дидактичним матеріалом, слово вчителя, робота з алгоритмом, робота з підручником), комплекс завдань, сприяли реалізації поставленої мети: сформувати в учнів поняття про розряди прикметників, познайомити зі ступенями порівняння якісних прикметників. Використанi методи та прийоми сприяли засвоєнню матерiалу та допомогали перевiрити знання та рiвень розвитку вмiнь. Метод роботи з пiдручником дозволяє засвоювати теорiю в обсязi, визначеному шкiльною програмою.
Метод вправ допомагає розвивати вмiння та навички учнiв, виконуючи спочатку легкi, потiм бiльш складнi завдання. Було застосовано вступну, пiдготовчу та тренувальнi вправи, якi пiдготували учнiв до виконання домашнього завдання.
Пояснення вчителя з елементами бесiди допомогло менi ознайомити учнiв з новими поняттями, термiнами.
Було застосовано колективну та iндивiдуальну форму роботи. Цi форми органiзацiї дiяльностi вiдповiдають вiку та рiвню розвитку учнiв.

Основні засоби навчання, їх доцільність та ефективність.
Основним засобом навчання був пiдручник. Також я використовувала дидактичний матерiал. Поєднання цих засобiв було результативним. Ефективнiсть уроку була пiдтверджена на етапi закрiплення, коли учнi працювали за алгоритмом.

Розвиток  комунікативної компетенції учнів.
Комунiкативну компетенцiю учнiв я намагалася розвивати пiд час бесiди на етапах актуалiзацiї опорних знань, сприйняття та усвiдомлення нового матерiалу та на етапi пiдсумку уроку.

Реалізація культурно-змістової лінії.
Культурно-змiстову лiнiю було реалiзовано на етапі вивчення нового матеріалу (бесіда про те, для чого потрібні дерева).


Робота над оволодінням учнями способами дії з навчальним матеріалом.
Було проведена робота в парах з алгоритмом. Робота за підручником – опрацювання теоретичного метріалу.

Робота над збагаченням словникового запасу учнів.
Я звернула увагу учнiв на слова, якi могли бути незрозумiлими для учнiв. Я спитала в них переклад цих слiв.

Результативність роботи на відповідному уроцi.
На етапi закрiплення учнi показали умiння визначати розряди прикметника, форми якісних прикметників. Це означає, що робота на уроцi була результативною.

Із якими труднощами зіткнулися під час підготовки та проведення уроку?
Учні іноді не одразу розуміли те, що я хочу від них почути. Доводилося перефразовувати питання. Іноді була порушена дисципліна.

Що б змінили у своїй роботі, які висновки на майбутнє зробили.
Я б додала більше вправ на етапі закріплення матеріалу, щоб учні більше тренувалися, розвивали навички розрізнення прикметників за розрядами.
Зрозуміла, що до уроку треба готуватися дуже ретельно, треба завжди мати кілька вправ на той випадок, якщо залишається ще декілька хвилин до кінця урока.

САМОАНАЛІЗ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛIТЕРАТУРИ


САМОАНАЛІЗ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛIТЕРАТУРИ
проведеного студенткою групи УА-5
Сенчіловою Катериною Дмитрівною
у 6-Б класі, 08.12.11
Тема: Образ головного героя. Складання плану характеристики персонажа
Мета: навчити характеризувати образ головного героя, вчити складати план характеристики; вдосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас; формувати усвідомлення поняття гуманізму та всепрощення; розвивати вміння висловлювати власні судження; виховувати доброту, милосердя, здатність до співпереживання.
Тип уроку: загальна характеристика дійових осіб твору
Основні методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, робота з підручником.
Підручник: Мовчан Р.В. Українська література: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. - К.: Генеза, 2006. - 240с.

Загальна оцінка проведеного уроку, раціональність розподілу часу на окремі види роботи.
Урок був проведений згідно усіх норм та вимог. Обрані шляхи досягнення мети, комплекс прийомів, завдань сприяли реалізації поставленої мети: навчити характеризувати образ головного героя. Було обрано рацiональну структуру i темп проведення уроку. Значну увагу приділено повторенню попередньо вивченого матерiалу. Урок побудований логiчно. Усi види роботи вiдповiдають вiку та рiвню розвитку учнiв.

Раціональність, доцільність, ефективність методів, прийомів, дидактичного матеріалу  та форми організації діяльності учнів.
Намагалася оптимально поєднати словеснi, наочнi, репродуктивнi та пробемно-пошуковi методи роботи. Слово вчителя допомагало налаштувати учнiв на сприйняття нового матерiалу. Використовуючи метод бесіди, я намагалася розвивати комунікативні вмiння учнів, навчити їх робити висновки. Під час роботи з підручником (метод читання) розвивала в учнів навички виразного читання. Комплекс використаних методiв i прийомiв сприяв реалiзацiї поставленої мети.

Основні засоби навчання, їх доцільність та ефективність.
Основним засобом навчання був підручник. Я вважаю, що використання саме цього засобу навчання допомагає вчителеві опрацьовувати саме ту кількість матеріалу, яка передбачена програмою.

Розвиток  комунікативної компетенції учнів.
Комунікативну компетенцію розвивала на основі методу бесіди, під час переказу уривку твору, усної відповіді учнів стосовно складеної характеристики персонажа.

Робота над оволодінням учнями способами дії з навчальним матеріалом.
Було використано метод роботи з підручником. Навчила складати план характеристики персонажа.

Робота над збагаченням словникового запасу учнів.
Текст мiстив у собi новi для учнiв слова, якi були поясненi в пiдручнику. Ми зачитували ці пояснення, деякі слова з тексту я обирала сама, ставила питання учням, стосовно них.

Результативність роботи на відповідному уроцi.
Пiд час бесiди учнi вiдповiдали змiстовно, виявляли умiння логiчно мислити. На другому уроці учні писали твір з опорою на записаний план характеристики. Після написання я прочитала декілька творів. Результат мене вразив.Добре написали твір навіть ті учні, які не були дуже активні протягом уроку.

Із якими труднощами зіткнулися під час підготовки та проведення уроку?
Учні вживають багато русизмів, роблять помилки в мовленні. Постійно їх переривати та виправляти не має змоги, бо вони гублять думку або взагалі перестають говорити. Тому доводилося пропускати деякі помилки.

Що б змінили у своїй роботі, які висновки на майбутнє зробили.
Я змiнила би формулювання окремих питань бесiди. Можливо не треба було двічі розбирати характеристику Павлика. Одного разу було достатньо.


вторник, 20 декабря 2011 г.

Звіт

ЗВІТ
ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ

студентки 5 курсу, групи УА
Сенчілової Катерини Дмитрівни


Практику проходила у 6 - Б класі, в школі №45
з 21. 11 до 16. 12 2011 р.
Груповий керівник: Надточій Валентина Володимирівна 
Керівник від бази практики: Дульська Надія Андрієвна

1. Кількісні результати педагогічної практики

Відвідано 8 уроків учителів ( з них 4 мови, 4 літератури)
Проведено 15 уроків ( з них 9 мови, 6 літератури)
Відвідано 1 позакласний захід

2. Зміст та характеристика навчально-виховної роботи студента під час практики.
Педагогічну практику проходила загальноосвітній школі із поглибленним вивченням іспанської мови №45. У школі було створено всі умови для проходження педагогічної практики. Більшість вчителів української мови й літератури мають стаж роботи більше десяти років, і також високу фахову й методичну підготовку. Шкільний кабінет української мови і літератури, нажаль,  не обладнаний технічними засобами навчання. Клас забезпечений наочними посібниками, науковою, навчальною та методичною літературою. Протягом усього перебування в школі я мала змогу отримувати консультації від учителя. Під час практики я провела 15 уроків. Усі уроки були обговорено з учителем. Ефективність уроку визначається якістю підготовки до нього вчителя. Це розробка уроку, його моделювання, яка полягає у цілепокладанні, відбору змісту навчального матеріалу, вибору методів навчання, проведення інструктажу з виконання домашнього завдання і багато чого іншого.
При підготовці я керувалася такими принципами, як визначання навчально-виховних завдань цілої теми. Необхідно продумати, які з них будуть вирішуватися на даному уроці, що головне в матеріалі уроку. Також, необхідно ретельно продумати методичні завдання підручника та можливого поєднання теми з завданнями уроку. Вирішити, які вміння та навички будуть відпрацьовуватися на даному уроці. Не забути про міжпредметні зв'язки, про основні знання, які є стрижневими в даному курсі.
Протягом трьох тижнів ми опрацьовували розділ морфології - прикметник. При вивченні даного розділу, учні засвоїли: що вивчає розділ морфологія; що таке прикметник, які розряди має, які ступені порівняння мають якісні прикметники, на які групи поділяються прикметники; способи творення прикметників, написання найуживаніших суфіксів прикметників; написання  НЕ з прикметниками. На уроках літератури учні прочитали твір Спиридона Черкасенка "Маленький горбань", навчилися складати план характеристики персонажа та написали твір на тему: "Яку людину можна назвати красивою?"

3. Найтиповіші помилки, найбільші труднощі у навчально-виховній роботі
В ході проведення практики я зіткнулася з такими труднощами як слабке знання особистості школяра і класного колективу. В моєму випадку іноді важко було знайти контакт з деякими учнями. Тобто виховний процес будується не просто на врахуванні індивідуальних особливостей вихованців, а, перш за все, на ставленні до них як до відповідальних і свідомих суб'єктів діяльності. Якщо вчитель не бачить в учневі чогось цінного й цікавого, властивого тільки йому, вчитель втрачає контакт зі своїм учнем. Тому необхідно розвивати соціальний інтелект, здатність розуміти стан інших людей і передбачати розвиток різних ситуацій, які можуть виникнути під час взаємодії з учнями.
Також були такі труднощі, як пошук необхідного матеріалу до уроку: пошук відповідних вправ, прикладів наочності тощо. Іноді було важко розібратися який метод та прийом слід використовувати під час проведення того чи іншого етапу уроку. Однією з головних цілей було зацікавити учнів, заохотити їх до навчання, тож потрібно було шукати цікавий матеріал, цікаві підходи.

При плануванні уроку не завжди була можливість використати інтерактивні методи навчання, тому що більшість часу треба було приділити вивченню нового матеріалу і його закріпленню.
Важко було встановлювати зв'язок уже вивченого учнями матеріалу з тим, що вивчається, а також показувати перспективу практичного його використання.
Іноді не встигала за урок виконати всі намічені вправи: не могла пристосуватися до темпу роботи учнів; великий обсяг матеріалу, який треба подати. Приходилось на ходу змінювати конспект уроку, щоб встигнути найголовніше.
Прослідковувалась іноді пасивна позиція невеликої частини школярів в навчальному процесі, не завжди вдавалося включити їх в роботу. 
Учні роблять дуже багато помилок у мовленні. Їх потрібно виправляти, а якщо постійно переривати учня та виправляти помилки - він загубить думку або взагалі не захоче продовжувати говорити. Тому доводилося якось пристосовуватися до ситуації. 
Під час виконання учнями вправ біля дошки іноді пропускала помилки, бо зусереджувалася саме на правильному виконанні завдання, а орфографічні помилки не помічала.
Але, можу сказати, що протягом практики я майже позбулася більшості цих "прогалин". Усе приходить з досвідом.

4. Особисті досягнення. Методичні творчі знахідки , відкриття, нестандартні рішення.
При проходженні практики в школі, головною метою для мене було отримання навичок у навчанні інших людей, навчитись володіти аудиторією, орієнтуватись в будь-яких ситуаціях, які виникають в процесі спілкування з учнями, а також навчитись викладати матеріал цікаво, застосовуючи різноманітні прийоми і методи навчання.
Я вдосконалила своє вміння писати конспекти уроків. Також хочу сказати, що порівняно з минулими "практиками", моє мовлення дуже змінилося, дуже мало русизмів, навчилася замінювати синонімами ті українські слова, які не можу згадати. Спіймала себе на тому, що після уроків мови та літератури я навіть думаю українською.

5. Загальні висновки. Чого навчилися на практиці, які виявили прогалини.
Практика дала мені можливість отримати навички у навчанні інших людей, навчитися володіти аудиторією, створювати і планувати уроки різних типів з української мови і літератури, перевіряти різні види письмових робіт, оцінювати та аналізувати їх, планувати роботу з розвитку мови, працювати над наочністю у класі, виготовляти дидактичний матеріал для уроків, організовувати позакласну роботу. Педагогічна практика поглибила, закріпила знання з фахових і психолого - педагогічних дисциплін, здобуті в інституті, та дала змогу застосувати їх на практиці. Дала змогу відповідно до знань з педагогіки, психології й фізіології проводити навчально-виховну роботу з дітьми середнього шкільного віку. Показала функції класного керівника й дала змогу випробувати себе в них.

конспект уроку української літератури (8.12)


Тема: Образ головного героя. Складання плану характеристики персонажа
Мета: навчити характеризувати образ головного героя, вчити складати план характеристики; вдосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас; формувати усвідомлення поняття гуманізму та всепрощення; розвивати вміння висловлювати власні судження; виховувати доброту, милосердя, здатність до співпереживання.
Тип уроку: загальна характеристика дійових осіб твору
Основні сетоди і прийоми: слово вчителя, бесіда, робота з підручником.
Підручник: Мовчан Р.В. Українська література: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. - К.: Генеза, 2006. - 240с.

Структурно-композиційна схема уроку
І. Орг. момент
ІІ. Актуалізація
- Слово вчителя
- бесіда
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми продовжуємо працювати над твором Спиридона Черкасенка «Маленький горбань».
IV.Сприйняття і засвоєння матеріалу
- бесіда
- робота з підручником
- робота з текстом
- складання характеристики
- складання плану характеристи героя
V. Закріплення
- відповіді учнів
VI. Підсумок
- рефлексія
- д/з
- оцінювання

Хід уроку
1.     Орг. Момент
2.     Актуалізація опорних знань
Я хочу, щоб наш урок ми розпочали з роздумів про те, що значить бути людиною. На це запитання, мабуть, можна відповісти по-різному.
Якщо ви дивилися дитячий кінофільм «Пригоди Електроніка», то пам’ятаєте, що робот Електронік, який мав зовнішній вигляд хлопчика, мріяв стати людиною. Він запитав у свого двійника Сергія Сироєжкіна: ”А що значить – бути людиною?” Той  відповів йому так: “Хочеш бути людиною? Будь нею: прокидайся і співай, живи у своє задоволення, ні в чому собі не відмовляй!”
Чи погоджуєтесь ви з таким баченням людини? 
А що, на вашу думку, значить бути людиною?

3.     Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми продовжуємо працювати над твором Спиридона Черкасенка «Маленький горбань».
На уроці ми продовжимо з’ясовувати, що значить бути людиною, у чому цінність людського життя та що таке духовна краса людини, а ще навчимося складати план характеристики героя.

4.     Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу
Бесіда:
·        Чи цікаво вам було читати оповідання С.Черкасенка «Маленький горбань»?
·        Що ви відчули, коли вперше дізналися, що Павлик горбань?
·        Чому вас це засмутило?
·        Які людські якості вам найбільше подобаються в Павликові?
Робота з підручником:
Давайте продовжимо нашу розмову про Павлика, спираючись на текст твору.
Підр. Стор 82. Читання уривка. (Додаток 1)
·        Чому Павлик не залишився осторонь, коли Захарко почав ображати хлопчика? Чи страшно було Павликові? (Він добра і чуйна людина, яка гостро відчуває чужий біль і страждання. Захищає тих, кого ображають, хоча сам не великий сміливець).
·        Чи можна вважати таку поведінку героя проявом краси людської душі?
Робота з текстом:
Перекажіть уривок твору «Павлик рятує пташенят».
·        Як сприйняв цю історію дідусь Павлика?
Важко уявити, що реакція дідуся була б іншою. Звичайно, йому було дуже шкода онука. І це зрозуміло, що дідусь хотів покарати Захарка за ту образу, яку він завдав його онукові.
·        Але чому ж покарання не відбулося?
·        Чи правильно вчинив Павлик, коли не дозволив дідусеві покарати свого кривдника Захарка?
·        А як ви вважаєте, тепер Захарко не буде кидатися на Павлика із кулаками?
·        А якщо інші хлопці будуть ображати Павлика, як Захарко поводитиметься у цій ситуації?
·        А у вашому класі не було таких випадків, коли треба було захистити однокласника?

Складання характеристики
Тож давайте з'ясуємо, якими властивостями характеру володіє Павлик. Чи є він духовно красивою людиною?

Павлик:
- Добрий, чутливий
- Співчуває чужому горю
- Стає на захист скривдженого
- Вміє прощати
- може змінювати світ на краще

Зараз, коли ми вже добре зрозуміли яким був Павлик, давайте складемо план його характеристики, бо на наступному уроці ви будете писати твір на тему «Яку людину можна назвати красивою?»  Цей план вам допоможе у цій роботі.
·        Скажіть, із яких основних частин складається твір?
-         Вступ
-         Осн частина
-         Висновки (кінцівка)

Ким взагалі є Павлик у творі? (головним героєм)
1.     Павлик – головний герой твору
(де він живе, у якій родині, як Павлик виглядає)

Яким був Павлик?
2.     Вдача хлопця:
·        Товариськість
·        Кмітливість
·        Здатність до співчуття
·        Щирість, ніжність
·        Рішучість
·        Вміння прощати
Чи важливо згадати те, як до Павлика ставилися інші?
3.     Ставлення інших персонажів до героя:
·        Дідуся
·        Матері
·        Дівчата
·        Хлопців
4.     Моє ставлення до головного героя

5. Закріплення
Усна відповідь 1чи 2 учнів за планом.

6. Підсумок уроку
·        Що сьогодні на уроці було новим для вас?
·        Чи цікаво складати характеристику персонажів твору?
·        Де ви зможете використати здобуті сьогодні знання?

7. Д/з:  підготуватися до твору
8. Оцінювання


Додатки:

Додаток А:
Зразок оформлення дошки:
Восьме грудня
Класна робота

(див. Додаток 1)

План характеристики героя:
1. Павлик - головний герой твору:
- де живе
- у якій родині
- як Павлик виглядає
2. Вдача хлопця:
- товариськість
- кмітливість
- здатність до співчуття
- щирість, ніжність
- рішучість
- вміння прощати
3. Ставлення інших персонажів до героя:
- дідуся
- матері
- дівчат
- хлопців
4. Моє ставлення до головного героя

Додоток Б: